Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego „EDU-XXI”

przez kolejne 3 lata poprowadzi Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów.

10.02.2021
Grafika przedstawia logo logo Ośrodka dla Repatriantów RODAK w Środzie Wlkp.
Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego „EDU-XXI” wygrało otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu repatriacji pod nazwą "Prowadzenie ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w okresie od 30 stycznia 2021 r. do 30 stycznia 2024 r."

Działania samorządu średzkiego w sferze repatriacji rozpoczęły się w maju 2018 roku, wtedy po raz pierwszy Stowarzyszenie Nauczycieli i Rodziców Powiatu Średzkiego EDU XXI wygrało przetarg na prowadzenie Ośrodka Adaptacyjnego dla Repatriantów w Środzie Wielkopolskiej. Z inicjatywy ówczesnych władz powiatu średzkiego jednostka otrzymała nazwę Ośrodek Adaptacyjny RODAK dla Repatriantów w Środzie Wielkopolskiej. Wówczas MSWiA podpisało umowę z EDU XXI na okres I turnusu trwającego 6 miesięcy, od 4 czerwca 2018 roku do 4 grudnia 2018 r. W tym okresie do Środy przyjechało 116 repatriantów, głównie z Kazachstanu, z których równo połowa (a więc 58 osób) postanowiła pozostać na stałe w naszym powiecie, głównie w Środzie Wielkopolskiej.

Kolejny raz nasza oferta została doceniona w 2019 roku, wówczas podpisaliśmy umowę na kolejne 2 lata prowadzenia ośrodka.  W tym czasie odbyły się 4 turnusy, dzięki którym do życia w Polsce przygotowały się 392 osoby. Wielu z repatriantów, tak dobrze przyjętych przez średzian, zdecydowało się na pozostanie w naszym powiecie na stałe.

Przypomnijmy, że w czasie pobytu w ośrodku repatrianci mają zapewnione miejsce noclegowe, pełne wyżywienie, certyfikowaną naukę języka polskiego, prowadzone są także kursy zawodowe. Dzieci korzystają ze żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. W tym samym czasie przygotowywane są dokumenty w celu potwierdzenia przez Wojewodę Wielkopolskiego ich polskiego obywatelstwa. Repatrianci są czasowo meldowani w Środzie, nadawany jest im numer PESEL, przygotowywane są również dokumenty do otrzymania dowodów osobistych i paszportów RP. Pobyt w ośrodku jest opłacony przez Państwo Polskie, identycznie jest finansowany zakup mieszkania, a także zatrudnienie repatriantów na okres 12 miesięcy przez pracodawców polskich.