A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

Zasady bioasekuracji stad drobiu przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków

Wirusy ptasiej grypy przenoszone są przez dzikie ptaki, przede wszystkim gatunki wędrowne związane ze środowiskiem wodnym, a więc przez kaczki, gęsi i łabędzie. Człowiek wirusa może przenieść na butach, odzieży a nawet i rękach – jeśli nie zachowuje odpowiednich środków bezpieczeństwa!

26.11.2021

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wlkp. informuje, że na początku listopada na terenie Polski wykryto przypadki bardzo zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. Przypadki tej grypy występują zarówno na fermach komercyjnych, w gospodarstwach przyzagrodowych jak i u dzikiego ptactwa.
Ten podtyp wirusa jest bardzo groźny dla drobiu i dzikiego ptactwa. Z dotychczasowych badań wynika, że człowiek nie jest podatny na zakażenie tym wirusem, jednak może ono wystąpić w przypadku bezpośredniego kontaktu z zarażonymi ptakami, ale też i przez nieprzestrzeganie zasad i warunków higienicznych.
Można się jej ustrzec. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach bioasekuracji na co dzień. Warto więc znaleźć chwilę czasu, by przypomnieć je sobie.
Źródło: PIW w Środzie Wlkp.
baner300x250