Uczcili pamięć Ofiar Stanu Wojennego

13 grudnia w 40. rocznicę stanu wojennego w średzkiej kolegiacie odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy św. przedstawiciele Powiatu Średzkiego i Gminy Środa Wlkp., służby mundurowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych złożyli kwiaty pod tablicą Jana Pawła II oddając hołd poległym.

14.12.2021

Powiat Średzki reprezentowali starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka i członek zarządu powiatu Michał Matelski, natomiast Gminę Środa Wlkp. burmistrz Piotr Mieloch i radna gminy Bogusława Deiksler.
Wartę honorową przed tablicą pełnili uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6.00 generał Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju.
Jeszcze w nocy 12 grudnia władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności, w ciągu kilku dni zatrzymano około 5 tys. osób. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani.
Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.