Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Środzie Wlkp.

Samorząd Powiatu Średzkiego reprezentowali przewodniczący rady powiatu Piotr Kasprzak, starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz członek zarządu powiatu Michał Matelski.

28.12.2021

W mroźny poniedziałek, 27 grudnia br. obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się uroczystą mszą św. w średzkiej kolegiacie.
Następnie zebrani udali się na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich na średzkim cmentarzu, gdzie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim i złożyli wiązanki kwiatów.
W uroczystościach udział wzięli m.in.: wiceprzewodniczący sejmiku Marek Gola i radna sejmiku Krystyna Kubicka-Sztul, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Samorząd Powiatu Średzkiego reprezentowali przewodniczący rady powiatu Piotr Kasprzak, starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz członek zarządu powiatu Michał Matelski, natomiast Gminę Środa Wlkp. przewodniczący rady Paweł Wullert, burmistrz Piotr Mieloch oraz jego zastępca Maria Mieszczak.
Rangę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podkreślili w swych wystąpieniach wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i burmistrz PiotrMieloch. Tomasz Pawlicki ze Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich podziękował za pamięć i obecność wszystkich zebranych tego dnia na kwaterze.
Niezwykłą oprawę uroczystości zapewnili uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych, którzy pełnili wartę honorową pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.