DAJ SIĘ DOSTRZEC, BY NIE ZGINĄĆ !!!

Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wlkp. przypomina, że w okresie jesienno – zimowym warto nosić odblaski i jasne ubrania. Pieszy jest wtedy widoczny z daleka. To może uratować mu życie!

06.12.2021

Komenda Powiatowa Policji w Środzie Wlkp.
Pieszy jest wtedy widoczny z daleka. To może uratować mu życie! Średzka policja informuje, że w ubiegłym roku w co piątym wypadku brał udział pieszy. Z tego 25% ofiar zginęło. Wypadków, a co za tym idzie ofiar śmiertelnych może być znacznie mniej – wystarczy tylko zadbać o bezpieczeństwo.

Dzięki odblaskowi, czy jasnej kurtce pieszy jest widoczny z daleka – kierowca będzie łatwiej mógł go ominąć lub zareagować, gdy ten będzie się nieodpowiedzialnie zachowywać.
Sprawcami zdarzeń są nie tylko kierowcy. Również piesi są często za nie odpowiedzialni. Niestety, niektóre kończą się śmiercią pieszego. Do takich zdarzeń z udziałem pieszych doszło ostatnio na terenie powiatu średzkiego – wskazuje mł. asp. Marek Zięty - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Środzie Wlkp.

Najczęstsze wykroczenia kierowców:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na przejście;
- wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim;
- w przypadku rowerzystów - wykroczenia zazwyczaj związane są z jazdą bez wymaganych świateł, jazdą po chodniku lub po przejściu dla pieszych.

Wykroczenia pieszych:
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi;
- niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
- brak elementów odblaskowych.

Źródło i foto: KP Policji w Środzie Wlkp.